Wycieczki młodzieży szkolnej Szlakiem Kolonizacji Józefińskiej i Szlakiem Naftowym

W październiku 2017 roku młodzież z klas drugich i trzecich Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych rozpoczęły wycieczki edukacyjne nowymi szlakami w gminie Ustrzyki Dolne.

Rozpoczęły się one od zwiedzenia Izby Regionalnej, gdzie pracownicy Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych zapoznali uczniów i ich opiekunów z ekspozycjami historycznymi. Następnie wszyscy przeszli do parku miejskiego w rynku, gdzie ogólnie zapoznano uczestników wycieczki z przebiegiem obydwu szlaków terenowych i ich znaczeniem.

Autobusem szkolnym pojechaliśmy najpierw do Bandrowa, następnie do Krościenka i Brzegów Dolnych. We wszystkich tych miejscowościach odwiedziliśmy cmentarze ewangelickie. Opowiedzieliśmy o dawnych koloniach niemieckich w rejonie ustrzyckim, pierwszych osadnikach, rozwoju wsi i relacjach Niemców z innymi nacjami zamieszkującymi tenże obszar. Z uwagi na fatalny stan techniczny drogi nie mogliśmy dojechać do Stebnika-Steinfelsu, jednakże podczas pobytu w Bandrowie młodzież mogła zapoznać się z historią także tej kolonii. Uczniowie żywo interesowali się zagadnieniem kolonizacji józefińskiej. Zadawali ciekawe pytania i byli chętni do dyskusji.

Z Brzegów Dolnych udaliśmy się w dalszą drogę – tym razem na szlak naftowy. Już w Brzegach Dolnych, w miejscu tworzonego minimuzeum naftowego, opowiedzieliśmy uczniom o dziejach przemysłu naftowego w Bieszczadach i zaprezentowaliśmy kilka kluczowych urządzeń wydobywczych (m.in. kierat, kiwon, zbiornik na ropę). Następnie zatrzymywaliśmy się w Łodynie, Leszczowatem, Brelikowie i Ropience, gdzie rozmawialiśmy o znaczeniu górnictwa naftowego dla rozwoju Bieszczadów, a także podawaliśmy rozmaite ciekawostki związane z przemysłem naftowym i życiem codziennym górników.

Pierwszego dnia wracaliśmy autobusem szkolnym przez Serednicę, gdzie zatrzymaliśmy na chwilę przy tablicy informacyjnej dotyczącej rezerwatu „Cisy w Serednicy”. Zachęciliśmy młodzież, by podczas sprzyjającej pogody zwiedziła rezerwat.

Wycieczki związane były z realizacją projektów:
1. „Nasza Ziemia Obiecana – od przybycia do wygnania” w ramach programu X Działaj Lokalnie 2017 zrealizowanego przez Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno - Kulturalne „Źródła Karpat” w ramach współpracy z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych współfinansowanego ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Bieszczadzkiej, a także przez Burmistrza Ustrzyk Dolnych.
2. „Szlak Kolonizacji Józefińskiej. Historia osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach” zrealizowanego przez Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Źródła Karpat” w ramach współpracy z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz przy współfinansowaniu przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, a także przez Burmistrza Ustrzyk Dolnych .
3. „Szlak Naftowy – jak to z ropą drzewiej bywało” zrealizowanego przez Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno - Kulturalne „Źródła Karpat” w ramach współpracy z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz przy współfinansowaniu przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a także przez Burmistrza Ustrzyk Dolnych.

Wycieczki poprowadzili Agnieszka Jawniak, Krzysztof Potaczała i Magdalena Ałabisz.