Dostępna Szkoła w Gminie Ustrzyki Dolne

Gmina Ustrzyki Dolne bierze udział w projekcie grantowym „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Wnioskujemy o dofinansowanie w wysokości półtora miliona złotych dla czterech zgłoszonych szkół z naszej gminy.

Projekt zakłada wdrożenie Modelu Dostępnej Szkoły. W jego założeniu dostępna szkoła to miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz każdy rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb. To szkoła, w której dziecko może w pełni rozwijać swój potencjał. Dzięki podejmowanym działaniom w ramach tego projektu w wybranych szkołach przeprowadzony będzie szereg działań zmierzających do likwidacji barier z zakresu dostępności.

Z Gminy Ustrzyki Dolne zostały zgłoszone cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Ustrzykach Dolnych, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustianowej Górnej oraz Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience.

Po złożeniu wstępnego wniosku o dofinansowanie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wybrała między innymi naszą gminę do realizacji projektu Dostępna Szkoła. W pierwszym etapie przygotowaliśmy dokumentację aplikacyjną, w której przedstawiliśmy skrupulatną autoocenę spełniania standardu dostępności. W tym momencie trwają przygotowania do udziału w drugim etapie projektu.

5 marca przedstawiciel Gminy odpowiadający za realizację projektu oraz reprezentanci szkół zgłoszonych wzięli udział w specjalnym szkoleniu. Jego celem było zapoznanie uczestników ze standardami Dostępnej Szkoły wg. przyjętego modelu oraz z dalszymi etapami rekrutacji do dofinansowania planowanych zadań. W wyznaczonych szkołach 15 i 16 marca przeprowadzany jest audyt w kierunku możliwości i dostępności jednostek.

Na realizację projektu Dostępna Szkoła Gmina Ustrzyki Dolne może dostać, aż 1 500 000 zł. Jesteśmy w połowie drogi do uzyskania wsparcia finansowego na dostosowanie szkół podstawowych w Ustrzykach Dolnych, Ustianowej Górnej i Ropience dla potrzeb wszystkich uczniów. Po weryfikacji naszych jednostek oświatowych przez niezależnego audytora, przygotowany zostanie właściwy wniosek o powierzenie grantu wraz ze stosownymi załącznikami. Po jego pozytywnej akceptacji Gmina Ustrzyki Dolne otrzyma realne dofinansowanie na dostosowanie szkół do potrzeb uczniów. Dzięki tym środkom będziemy mogli wdrożyć Model Dostępnej Szkoły.

Model Dostępnej Szkoły zakłada przygotowanie konkretnych metod i działań według określonych standardów dostępności, które pozwolą na zapewnienie kompleksowych rozwiązań architektonicznych, technicznych, organizacyjnych i świadomościowych tak, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki i możliwości do nauki i całościowego rozwoju. Co ważne model budowany jest specjalnie dla danej szkoły, w oparciu o jej rzeczywiste problemy i możliwości. Podejmowane działania zmierzają do wyrównania szans edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnością oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Projekt grantowy „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” realizowany jest przez Rzeszowską Agencje Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan i Politechniką Gdańską. Czas jego realizacji określony jest od 1 listopada 2019 r. do 31 sierpnia 2023 r. Działanie polega na opracowaniu Modelu Dostępnej Szkoły, a następnie jego przetestowaniu wśród 30 jednostek prowadzących szkoły w całej Polsce.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, oś priorytetowa IV: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.1 Innowacje społeczne.

Cały czas walczymy o jak najlepszy poziom edukacji w naszych szkołach. Nieustająco podejmujemy szereg działań podnoszących zarówno przygotowanie merytoryczne ustrzyckich nauczycieli, jak i dostosowujemy szkoły pod względem technicznym i organizacyjnym, tak aby każdy młody człowiek z Gminy Ustrzyki Dolne miał dobre warunki do nauki, aby dzieci w naszych szkołach miały takie szanse do rozwoju, jak te z dużych miast. Śmiem twierdzić, że nasze szkoły są jednymi z lepszych, ale wspólnie z dyrekcją i nauczycielami nieustannie podnosimy możliwości podstawówek. Chcemy wyposażyć młodych ludzi w kluczowe kompetencje, dodać im wiary we własne siły i możliwości do samodzielnego rozwoju. Jednocześnie dziękuję nauczycielom i dyrekcji szkół za ich zaangażowanie w pracę i podnoszenie swoich kompetencji.