Jak odbudować lokalną gospodarkę po pandemi?

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz wziął udział w VI Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach. Razem z przedstawicielami samorządów z całej Europy rozmawiali o najlepszych rozwiązaniach i strategiach na rozwój we współczesnym świecie. Burmistrz Romowicz w panelu poświęconym lokalności w gospodarce i turystyce dyskutował, czy może ona stać się marką, produktem turystycznym i jednocześnie sposobem na rozwój.

 6 i 7 grudnia w Mikołajkach odbył się kolejny Europejski Kongres Samorządów. To wydarzenie, na którym poruszane są tematy poświęcone rozwojowi lokalnych społeczności zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społecznym. Tegoroczne dyskusje kongresowe były poświęcone tematyce powrotu europejskich miejscowości do sprawnego i efektywnego funkcjonowania po okresie pandemii. EKS to wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych. Podejmowane tam rozmowy są wywierają istotny wpływ na gospodarkę nie tylko poszczególnych państw, ale także całego kontynentu.

Wydarzenie obfitowało w ciekawe panele dyskusyjne. Można było uczestniczyć w ścieżkach poświęconych problemom społeczeństwa, współpracy międzyregionalnej, samorządowi przyszłości, zrównoważonemu rozwojowi, inwestycjom i innowacjom, a także mikroekonomii i gospodarce oraz finansom, biznesowi i zarządzaniu. Do części panelowej został zaproszony Burmistrz Ustrzyk Dolnych, który w towarzystwie przedstawicieli miast z Polski, Ukrainy i Szwecji dzielił się swoją wiedzą na temat traktowania lokalności i produktów lokalnych, jako marki samej w sobie. – Udział w takim kongresie to szansa na rozwój naszej gminy oraz jej mieszkańców – mówi Burmistrz Bartosz Rowmowicz – niezwykle istotna jest nie tylko bogata oferta oficjalnych paneli dyskusyjnych oraz wykładów, równie wielkie znaczenie mają rozmowy w tzw. kuluarach. To w nich można poznać rozwiązania, plany i inspirujące projekty stosowane w innych miastach. To naprawdę duża dawka wiedzy i pomysłów.

W Panelu „Lokalność w gospodarce i turystyce, jako marka i sposób na rozwój” obok Burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Piotr Jakubowski, Burmistrz Mikołajek, Jacek Wiśniowski, Burmistrz Lidzbarku Warmińskiego, Olena Buturłym, Mer Icznia na Ukrainie, Rusłan Marcinkiw, Mer Iwano-Frankiwsk na Ukrainie oraz Niclas Fjellström, Koordynator ds. międzynarodowych z Sieci Dziedzictwa Kulinarnego ze Szwecji. 

Rozwój turystyki w naszej gminie jest kluczowym elementem lokalnej gospodarki. Ostatnie 2 lata były dla lokalnych przedsiębiorców zmienne, trudne i nieprzewidywalne. Pojawienie się pandemii oraz skutków, jakie wywołała, zaburzyły wypracowany porządek świata, pracy lokalnych przedsiębiorców, w tym tak bardzo ważnej dziedziny w naszym regionie, jak turystyka. Najpierw przez wiele miesięcy całkowicie zamknięte biznesy, rozkwitły w późniejszym etapie ze zdwojoną i siłą.
Pandemia utrudniła loty zagraniczne, co otworzyło możliwości lokalnym markom turystycznym. Wiele z istniejących mogło odzyskać swój dawny blask, powielając liczbę klientów i rozkwitając na nowo. Spora część przedsiębiorczych mieszkańców zauważyła odpowiedni moment na stworzenie biznesu i skorzystanie z potencjału turystycznego – To idealny moment na kuszenie atrakcjami turystycznymi – mówi Burmistrz Ustrzyk Bartosz Romowicz – w ostatnich latach zauważamy boom, mnóstwo naszych mieszkańców i nie tylko inwestuje w lokalny rynek turystyczny. Otwierają się kolejne apartamenty do wynajęcia, budują się domki, otwierają się galerie artystyczne, powstaje coraz więcej rękodzielników, wytwórców, osób które pielęgnując lokalną tradycję i sztukę przyciągają do naszej gminy. My również podejmujemy kolejne działania, aby będąc w symbiozie z lokalnymi przedsiębiorcami przyciągać do Gminy Ustrzyki Dolne coraz większe grono turystów. Korona Ustrzyckich Gór cieszy się coraz większą popularnością. Trasa jest na tyle łatwa i przyjemna, a widoki zachwycające, że przyciąga do naszej gminy całe rodziny, które mogą wspólnie z najmłodszymi pokonywać górskie szlaki. Odwiedzają nas influenserzy, którzy w mediach społecznościowych opowiadają o naszych lokalnych atrakcjach, zachęcając tym samym do odwiedzania Ustrzyk Dolnych i okolic. Ostatnio, jako alternatywę noclegową przygotowaliśmy również miejsce, w którym można rozbijać namioty i nocować.

Jak zapowiada Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz to jednak dopiero początek planowanych atrakcji. Coraz bliżej jest utworzenie całego systemu podróżowania za pomocą elektrycznych pojazdów. – Jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na realizację modelu transferowego w Bieszczadach – mówi Bartosz Romowicz – chcemy stworzyć sieć samochodów, motocykli, rowerów, hulajnóg elektrycznych i nie tylko, którymi turysta będzie się poruszał po całych Bieszczadach. Chcemy, aby turysta przyjeżdżający do nas z Polski, który jak mówi popularne hasło chce rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady czuł się dobrze zaopiekawany i odpoczął dostatecznie.  W całej gminie Ustrzyki Dolne mamy bogatą bazę noclegową, z której może skorzystać nasz turysta, od 4 gwiazdowego hotelu, przez pensjonaty, agroturystyki, apartamenty i miejsce na nocleg pod namiotem. W Ustrzykach Dolnych będzie mógł zostawić swój prywatny samochód i wynająć samochód elektryczny. Jednego dnia może wybrać się na wyprawę w wyższe góry, zdobywając szczyt jednej z Połonin, drugiego dnia zapisuje się na warsztaty rzemieślnicze, trzeciego wybiera się na spacer po ścieżkach Korony Ustrzyckich Gór, czwartego spędza dzień nad wodą w Teleśnicy Sannej, a piątego zwiedzi gminę na wyznaczonych ścieżkach wynajmując elektryczny pojazd 4x4. Wieczorami nasz turysta, ceniąc sobie komfort i wygodę wraca do Ustrzyk i korzysta z oferty gastronomicznej lokalnych restauracji i pubów. To po krótce nasz plan na turystykę w nadchodzących latach.