Najem krótkoterminowy- inicjatywa Prezydenta Sopotu

W trakcie wizyty w województwie pomorskim wspólnie z wójtem gminy Potęgowo spotkaliśmy się z włodarzami miast Trójmiasta- Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim oraz Wiceprezydentem Gdańska Piotrem Borawskim.

Jednym z najważniejszych tematów w trakcie rozmowy z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim był najem krótkoterminowy. Prezydent Sopotu J. Karnowski jest inicjatorem zmian w przepisach, w tym m.in. ustawy o usługach hotelarskich, w zakresie działalności tzw. apartamentów na wynajem.

W żadnym kraju europejskim nie udało się uregulować najmu krótkoterminowego na poziomie krajowym ze względu na m.in. różną specyfikę miast i regionów. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia Prezydent Miasta Sopotu wnioskuje przede wszystkim o przekazanie kompetencji gminom do ustanawiania dodatkowych warunków najmu krótkoterminowego na terenie swojej gminy. Takie przepisy pomogą rozwiązać pojawiające się problemy z m.in. zakłócania spokoju nocnego, braku segregacji odpadów czy zniszczeń części wspólnych.

W naszej gminie każdego roku pojawia się co raz więcej apartamentów na wynajem. Uregulowanie ich działalności przepisami ustawy w myśl propozycji Prezydenta Sopotu ułatwi samorządowcom skuteczniejszy nadzór nad nimi. Już dziś zwracam się do właścicieli apartamentów znajdujących się na terenie naszej gminy o wywiązywanie się z obowiązku pobierania opłaty miejscowej.