Otrzymaliśmy 43 500,00 zł na pielęgnowanie historii i kultury naszego regionu

Ostatnie dni leżą mocno pod znakiem dofinansowań na realizację różnego rodzaju zadań. Głównie dotyczą one kwestii inwestycyjnych, jednak nie tylko ta ścieżka jest dla nas niezwykle ważna. Tym razem otrzymaliśmy ponad 43 tysiące złotych z programu grantowego z dziedziny oświaty, kultury wspierającej lokalną tradycję i historię – ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA.

Wspólnie z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Karpackim Stowarzyszeniem Turystyczno – Kulturalnym „Źródła Karpat” zadbamy o „Bieszczadzkie i Pogórzańskie ślady działalności Ignacego Łukasiewicza”. W ramach tego zadania zbudujemy makietę Szlaku Naftowego – jak to z ropą drzewiej bywało, a także przygotujemy i wydamy folder szlaku przeznaczony tym razem dla dzieci. To jednak nie wszystko, ciekawostką i miłym elementem będzie wykonanie maskotki naszego szlaku naftowego, która została nazwana pieszczotliwie Ropkiem Bieszczadzkim. W ten sposób będziemy mogli jednocześnie szczególnie promować istniejący już w naszej gminie szlak, ale także zachęcać całe rodziny z dziećmi do aktywnego poznawania tej część historii.

Rok 2022 jest wyjątkowym rokiem w historii Polski, ponieważ został okrzyknięty rokiem Ignacego Łukasiewicza. Z tego względu ustrzycki Szlak Naftowy zostanie nazwany szlakiem imienia Ignacego Łukasiewicza. Nadanie tego zaszczytnego tytułu nastąpi 10 września podczas Mini Rajdu Rowerowego „Na Dwóch Kółkach w Krainie Ropy” oraz Kiermaszu Turystyczno-Kulturalnego w Ropience.

Ustrzycki projekt został określony przez komisję wybierającą najlepsze projekty jako wyjątkowo pomysłowy, prowadzony przez ludzi, którzy mają energię, by upamiętnić postać Ignacego Łukasiewicza. Łącznie do realizacji wybrano 33 projekty z terenu całej Polski, w tym 10 z Podkarpacia. Podejmowane działania mają upamiętniać sylwetkę Ignacego Łukasiewicza poprzez wydarzenia, inicjatywy oraz akcje związane z aktywną integracją społeczną. Projekt mieści się w dziedzinie określanym jako opieka nad pomnikami i miejscami pamięci oraz ochrona zabytków, w tym w szczególności przemysłu gazowniczego i muzeów.

Celem Programu jest wspieranie działalności oświatowej i kulturalnej w związku z ustanowieniem uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 2021 roku – 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza i związanymi z tymi obchodami. Postać ta, ma niezaprzeczalnie wielkie zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski. Odznaczał się także dbałością o pracowników, jak również był zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny.

Cieszę się, że bierzemy udział w tym projekcie, co więcej, że dzięki pozyskanym funduszom zrobimy kolejny krok w stronę rozwoju oferty turystycznej Gminy Ustrzyki Dolne. To ważne, aby zarówno młode pokolenia, jak również my sami możemy poznawać historię naszej najbliższej okolicy. Wierzę, że rozwój tego szlaku, będzie przyciągał nie tylko dzieci i rodziny z naszej gminy, ale i z całego województwa czy Polski, a także będzie świetną okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu w rodzinnym gronie.

Godne zauważenia i docenienia jest zaangażowanie pracowników Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Karpackiego Stowarzyszenia Turystyczno – Kulturalnego „Źródła Karpat”, a w szczególności dyrektora BCTiP Jackowi Łeszedze, człowiekowi instytucja, który oddaniem swojej pracy i rozwojowi turystyki w naszej gminie jest bezapelacyjnym wzorem. Dziękuję wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i wiedzę, dzieląc się z nami pomysłami i stwarzając kolejny fantastyczny produkt turystyczny w naszej gminie. Wierzę, że Miś Ropek Bieszczadzki będzie hitem wśród najmłodszych odbiorców naszych ustrzyckich szlaków.