Otrzymaliśmy ponad 75 tysięcy zł na ochronę dziedzictwa kulturowego w naszej gminie!

Pielęgnowanie tradycji i kultury wiąże się nierozerwalnie z dbałością o zabytki, cmentarze, miejsca kultu i pamięci. To wyraz szacunku dla historii oraz ludzi, którzy tworzyli naszą tożsamość i to, kim jesteśmy teraz, jakimi wartościami się kierujemy. Dzięki współpracy z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Karpackim Stowarzyszeniem Turystyczno – Kulturalnym „Źródła Karpat” pozyskaliśmy aż 75 700,00 zł na podjęcie działań chroniących zabytki i cmentarze w Gminie Ustrzyki Dolne.

Napisany przez nich projekt „Zabytkowe cmentarze, miejsca kultu oraz pamięci w Gminie Ustrzyki Dolne” uzyskał 84,5 punktu, plasując się tym samym na 23 pozycji z 233 złożonych wniosków i aż na 3 miejscu pod względem wielkości kwoty dofinansowania spośród 60 działań, które otrzymały wsparcie finansowe w tym rozdaniu. Dzięki tym środkom przeprowadzimy inwentaryzację zabytków oraz odnowę zabytkowych cmentarzy, a także ustawimy na nich specjalne tablice informacyjne. To jednak nie wszystko. W ramach projektu powstanie publikacja w formie książkowej i elektronicznej o zabytkach Gminy Ustrzyki Dolne, a także film promujący nasze zabytki. Dodatkowo uczestnicy projektu wezmą udział w specjalnej wycieczce połączonej z warsztatami.

To ważne działanie na szlaku krzewienia szacunku do naszej tradycji i kultury. Dzięki takim działaniom jak to, możemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć zabytki zachowane jeszcze na terenie naszej gminy. Celem promocji historii Gminy Ustrzyki Dolne jest również dotarcie do jak największej społeczności, dlatego też wychodzimy poza tradycyjne przygotowanie publikacji w wersji papierowej. Po raz kolejny przygotujemy coś dla osób, dla których sieć internetowa jest głównym źródłem wiedzy. Dzięki temu docieramy do większej ilości osób, pokazując jak wielkie możliwości i zasoby drzemią w naszej gminie.

Środki na projekt „Zabytkowe cmentarze, miejsca kultu oraz pamięci w Gminie Ustrzyki Dolne” otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”, nabór wniosków edycji 2022.