Podpisaliśmy list intencyjny w sprawie miast partnerskich z Borysławie na Ukrainie

Podejmujemy kolejną ważną dla naszej Gminy i jej mieszkańców współpracę na arenie międzynarodowej. Razem z moim Zastępcą Michałem Wnukiem podpisaliśmy dzisiaj list intencyjny z Merem Borysławia Igorem Jaworskim. To wstępna deklaracja współpracy pomiędzy naszymi samorządami, dzięki której w przyszłości będziemy mogli wspólnie działać i podejmować nowe projekty i wyzwania. Taki ruch poszerza również możliwości na pozyskiwanie nowych środków w ramach międzynarodowych źródeł finasowania.

W spotkaniu wziął udział również Mer Turki Yarosłav Parascczycz oraz przedstawicielka Lwowskiej Administracji Państwowej Lilia Lysych Zastępca Kierownika Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Na forum zaprezentowałem nasz projekt elektromobiliności w turystyce w Gminie Ustrzyki Dolne. Chcemy wspólnie ubiegać się o środki z nowej perspektywy programu Polska-Białoruś-Ukraina, jako jedno ze źródeł finansowania.

Realizacja tego działania pomoże zmniejszyć emisję CO2 w Gminie Ustrzyki Dolne, zachowując tym samym nieskażone środowisko naturalne. Chcemy również zwiększać świadomość i zachowania proekologiczne zarówno u naszych mieszkańców, jak i turystów, tak aby czuli odpowiedzialność za otaczającą nas przyrodę. Realizacja tego projektu pomoże łączyć turystykę i ekologię z nowymi technologiami tak, aby zwiększająca się ilość turystów w naszej gminie nie powodowała dla środowiska negatywnych skutków, a przynosiła dla naszego społeczeństwa same korzyści. Naszym celem jest wprowadzenie szeregu urządzeń elektrycznych, jak samochód, motocykl, hulajnoga czy czterokołowy pojazd typu off-road, które będą jednocześnie przewodnikami turystycznymi po naszej okolicy. Jesteśmy zobowiązani już dzisiaj podejmować działania, które w przyszłości pomogą nam oddychać świeżym powietrzem i żyć nadal w zielonych, naturalnych Ustrzykach Dolnych.

Spotkanie na Ukrainie zorganizował Ivan Tsehenko Dyrektor Karpackiego Biura Współpracy Polsko-Ukraińskiej z siedzibą w Truskawcu. Dziękuję za możliwość spotkania i wkład we wspólny rozwój i podejmowanie działań w kierunku rozwoju i zachowania środowiska naturalnego.