Ustrzyki stawiają na młodzież

Jak zatrzymać młodzież w gminie Ustrzyk Dolne, jakie możliwości daje mieszkanie w tej części kraju i jak zorganizować swoją przyszłość bez większych zakładów na rynku pracy? - na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci i goście panelu dyskusyjnego podczas II Forum Gospodarczego w Ustrzykach Dolnych.

II Bieszczadzkie Forum Gospodarcze w Ustrzykach Dolnych skierowane było do młodzieży i to ona stanowiła główną część uczestników spotkania. Organizatorzy chcieli pokazać młodym ludziom z terenu gminy Ustrzyki Dolne, w jaki sposób mogą się rozwijać i planować swoją przyszłość, którą zwiążą z tym terenem. Na Forum swoje stoiska zaprezentowały m.in. ustrzyckie szkoły średnie czyli Zespół Szkół Licealnych i Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych oraz uczelnie wyższe z terenu Podkarpacia takie jak: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sanoka i z Krosna.

Pierwszym z prelegentów był dr inż. Antoni Kubicki, prezes Hotelu Arłamów - jeden z większych pracodawców w gminie Ustrzyki Dolne, który opowiadał młodzieży o swojej drodze do sukcesu. Wspominał, że jego oczekiwania wobec kariery zawodowej ukształtowały się z czasem i dlatego po skończeniu zawodówki, ukończył technikum, a następnie wyższą uczelnię. Prezes Kubicki zastanawiał się też nad przyszłości gminy Ustrzyki Dolne, którą widzi jako centralny kurort turystyczny w Bieszczadach. - Siłą tego regionu są mali przedsiębiorcy i to oni powinni stworzyć atrakcyjne miejsca dla turystów mówił  - Możliwości jest naprawdę wiele. Można wyjechać na studia i tu wrócić, tu założyć biznes, tu płacić podatki i tu realizować swoje marzenia. Warto marzyć, to przynosi efekty.

Kolejnym prelegentem była mgr Ewa Nowak-Koprowicz wykładowca WSIiZ w Rzeszowie, która pokazała ustrzyckiej młodzieży jakie ma możliwości w kształceniu i rozwijaniu swoich umiejętności. Wspomniała o programach wymiany typu Erasmus+ i o tym jaki sposób powinni wybierać wyższe uczelnie. Trzecim prelegentem była dr Małgorzata Gulip, adiunkt na UMCS w Lublinie, która opowiadała o czynnikach kształtujących karierę zawodową i o tym na co powinna zwrócić uwagę młodzież. W takcie swojego wykładu - „I co dalej, czyli o planowaniu kariery”, omówiła obawy z jakimi spotyka się młodzież, mówiła o tym jak ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości. Wszyscy prelegenci podkreślali, że młodzież z małych miejscowości ma taką samą szansę na realizację swoich marzeń i osiągnięcie sukcesu jak ich rówieśnicy z większych miejscowości.

Po prelekcjach odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: burmistrz Bartosz Romowicz, Bożena Bałkota, właścicielka Muzeum i restauracji „Młyn”, Arkadiusz Lupa, dyrektor ZSL, Bogdan Szymanik, współwłaściciel i dyrektor wydawnictwa Bosz z Olszanicy oraz Wojciech Pajestka z PWSZ w Sanoku. Panel prowadzili: Wojciech Szott, dyrektor UDK oraz Janusz Jaracz z Polskiego Radio Rzeszów.

W trakcie tej części spotkania również wspominano o możliwościach jakie daje mieszkanie w Bieszczadach. Dyskusję rozpoczął burmistrz Romowicz, który sam studiował i mieszkał w Rzeszowie, a po latach wrócił do Ustrzyk Dolnych i mimo młodego wieku – ma obecnie 30 lat, objął już po raz drugi stanowisko burmistrza. Wspominał, że odległość od większych aglomeracji miejskich nie stanowi już obecnie większego problemu, a większość spraw można załatwić przez internet. Podkreślał, że siła napędową gminy są mali przedsiębiorcy i dla nich gmina chce stworzyć możliwości rozwoju. - Zaplanowaliśmy, że w ciągu 5 lat w gminie powstanie Inkubator Przedsiębiorczości, który da naszym przedsiębiorcom szansę na szybszy rozwój - mówił burmistrz.

Bożena Bałkota, właścicielka "Młyna" wspominała swoje początki i to kiedy zdecydowała o kupnie młyna i zrobieniu tam muzeum oraz kawiarni. Dyrektor ZSL opowiadał m.in. w jaki sposób przebiega kształcenie w jego szkole, która od lat znajduje się w czołówce jeśli chodzi o zdawalność matury. Dyrektor wydawnictwa „Bosz” Bogdan Szymanik, wspominał dlaczego postanowił założyć wydawnictwo w Olszanicy i w jaki sposób jego firma osiągnęła międzynarodowy sukces - Bądźcie bez kompleksów, świat jest otwarty – przekonywał ustrzycką młodzież.
Wojciech Pajestka, który od lat zajmuje się promocją mówił do młodych ludzi - Pamiętajcie, że wszystko zależy od punktu widzenia i odpowiedniej promocji. Jedni powiedzą, że mieszkacie na końcu świata, a wy możecie mówić, że to jest początek świata - żartował.

Dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji Jacek Łeszega, organizator Forum jest zadowolony z tegorocznej edycji. - Skierowanie jej do młodzieży było bardzo dobrym założeniem, mam nadzieję, że dzięki naszym prelegentom i uczestnikom panelu dyskusyjnego młodzież zacznie wierzyć w siebie i po skończeniu szkół wyższych wróci tutaj, by wspierać i rozwijać bieszczadzka gospodarkę.

W trakcie II Bieszczadzkiego Forum Gospodarczego w Ustrzykach Dolnych, zaprezentowało się kilkunastu wystawców, oprócz wyższych uczelni i ustrzyckich szkół, stoiska przygotowały stowarzyszenia, Urząd Miejski, przedsiębiorcy z terenu gminy Ustrzyki Dolne czy 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej z Sanoka.

Dodatkowo w trakcie Forum odbyły się warsztaty BZSZ „Czy wiesz co jesz?", warsztaty ZSL „Jak napisać profesjonalnie CV i list motywacyjny?” oraz warsztaty SP nr 1 „Kompetencje XXI wieku, zawody przyszłości”.

Organizatorami II Bieszczadzkiego Forum Gospodarczego była Gmina Ustrzyki Dolne oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. Współorganizatorami byli: Ustrzycki Dom Kultury, Zespół Szkół Licealnych, Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustrzykach Dolnych.


TEKST: GB
OPRACOWANIE: MK