Ogród sensoryczny staje się faktem!

W Ustrzykach Dolnych powstanie pierwszy w Bieszczadach ogród sensoryczny. Tą specjalną przestrzeń przyrodniczą tworzymy na niezagospodarowanym do tej pory terenie przyległym do ul. 29 listopada, tuż za Pomnikiem żołnierzy poległych w walce z UPA. To miejsce zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w którym poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów będzie mógł się wyciszyć, obniżyć poziom stresu, w efekcie poprawiając poziom koncentracji.

Ogród Sensoryczny to działanie realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Każda przestrzeń zielona w mieście jest na wagę złota, tym bardziej cieszy mnie fakt podejmowanych przez naszych mieszkańców działań w tym kierunku. To kolejny krok w stronę dbałości o zdrowe, ekologiczne podejście do gospodarowania terenem użyteczności publicznej. Ogród sensoryczny to jednak dużo więcej. Ma on wpływ na pobudzanie zmysłów poprzez odpowiedni dobór roślin. Takie miejsce w centrum miasta to okazja do odpoczynku, odprężenia po ciężkim dniu pracy, do relaksu.

Ogród sensoryczny będzie miejscem dla każdego. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną będzie spełniać także funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne. Ogród podzielony będzie na strefy, w których będziemy mogli wpłynąć na dany zmysł. Każda z przestrzeni będzie obfitowała w dany rodzaj roślin lub elementów małej architektury. Nasadzamy różne rodzaje gatunków drzew, krzewów, traw, kwiatów, które będą różnić się terminem wzrostu, kwitnienia i owocowania. Ważną rolę odegrają rośliny zimozielone oraz gatunki ozdobne zimą, dzięki którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mogli przebywać na świeżym powietrzu cały rok.

W Ogrodzie Sensorycznym w Ustrzykach Dolnych znajdziecie strefy:

Strefa Wzroku: nasadzone zostaną rośliny o intensywnych barwach, zarówno liści jak i kwiatów m.in.: tulipany, hiacynty, żurawki,  hortensje, funkie, lawenda, trawy ozdobne  i wiele innych. Zmienność kwitnienia w okresie wegetacyjnym przebiegać będzie na tle różnorodnej i stałej kolorystyki krzewów i traw. Całość kompozycji prezentować będzie paletę kolorów od wiosny do jesieni.

Strefa Słuchu: w tej strefie można będzie się zatrzymać, usiąść na ławce lub trawie i wsłuchiwać w delikatny szum drzew, wiatru, szelest liści,  świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami.

Strefa Węchu: na tym obszarze rośliny dobrane będą w taki sposób, aby natężenie zapachów było jak najintensywniejsze. Wśród hiacyntów, piwonii, lawendy odnajdziemy tutaj posadzone w skrzynkach różnego rodzaju zioła. Rozpoznawanie roślin może stać się ciekawym i niepowtarzalnym doświadczeniem.

Strefa Smaku: kącik ziołowy (mięta, szałwia, bazylia, rozmaryn, oregano, majeranek, tymianek itd.) oraz kącik owocowy (borówka amerykańska, porzeczki, jabłka).

Strefa Relaksu – obejmować będzie kilka urokliwych zakątków położonych w różnych częściach Ogrodu. Można będzie usiąść i odpocząć na drew­ni­anych ławkach. Miejsca te otoczone zostaną ciepłymi bar­wami, przyjemnymi dźwiękami i zapachem otaczającej przyrody wprowadzającej w nastrój odprężenia.

Dodatkowo elementem łączącym ogród słuchu i dotyku będzie ścieżka sensoryczna, czyli tak zwana ścieżka bosych stóp. Nawierzchnie ścieżki zostaną zbudowane z sektorów wypełnionych różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi kamieniami, zrębkami drewna, szyszkami. Z ogrodu sensorycznego będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie od wieku już początkiem września.