Wzmożone opady śniegu, zamiecie i zawieje śnieżne. Zwołano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

W związku z intensywnymi opadami śniegu występującymi na terenie Gminy Ustrzyki Dolne zostało zwołane posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jest to również reakcja na komunikaty docierające z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie o dalszych opadach śniegu, silnym wietrze, zamieciach, zawiejach śnieżnych, gołoledzi i silnych mrozach.

15 stycznia 2019 roku odbyło się w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie jest odpowiedzią na docierające do władz Gminy informacje o nieprzejezdności części dróg na terenie naszego miasta i gminy, utrudnieniach w ruchu pieszych, poprawie drożności ciągów komunikacyjnych oraz zaplanowaniu działania w dalszych ewentualnych etapach sytuacji kryzysowej.

Na spotkaniu pojawili przedstawiciele urzędu, jednostek jej podległych oraz jednostek i służb, które działają na terenie miasta i gminy Ustrzyki Dolne. Wśród zaproszonych gości był również przedstawiciel IMGW w Lesku oraz Starosta Bieszczadzki. Poszczególne jednostki i służby przedstawiły sprawozdania z zagrożeń, jakie do nich docierają w związku z pojawiającymi się wzmożonymi opadami śniegu.

Podjęte zostały ustalenia w sprawie pojawiających się na ten moment zagrożeń i utrudnień dla mieszkańców gminy, a także prognozowania możliwych niebezpieczeństw oraz planu reagowania kryzysowego. Przedstawiciele różnych jednostek zaproponowali również możliwość udostępniania sprzętu, typu skutery śnieżne, quady i ładowarki do dyspozycji Gminy Ustrzyki Dolne w sytuacjach szczególnego zagrożenia.

Wśród informacji jakie otrzymał burmistrz podczas spotkania Państwowa Straż Pożarna poinformowała o zgłoszeniach tworzenia się niebezpiecznych nawisów śnieżnych. Są one systematycznie usuwane z budynków państwowych, m.in. szkół, muzeum, urzędów. Nawisy powstające na budynkach prywatnych muszą zostać likwidowane przez właścicieli posesji. Podobnie sytuacja ma się w przypadku bloków mieszkalnych, czym zarządzają odpowiednie spółdzielnie mieszkaniowe.

Bieżące usuwanie nawisów śnieżno-lodowych na placach prywatnych sprawdza również Komenda Policji Powiatowej w Ustrzykach Dolnych, która w szczególności monitoruje stan prywatnych budynków wielkopowiechrzniowych jak np. supermarkety. W stan gotowości została również postawiona Ochotnicza Straż Pożarna, która ma pomagać PSP w ich działaniach. W przypadku budynków mieszkalnych, jak np. bloki wielorodzinne PSP może jedynie zabezpieczyć miejsca spadu nawisów taśmą ostrzegawczą.

Na drożność ciągów komunikacyjnych i możliwość dojazdu służb w razie nagłej potrzeby do mieszkańców zwróci również większą uwagę Straż Graniczna, która podczas swoich patroli będzie monitorować możliwość prawidłowego ruchu komunikacyjnego. Przedstawiciele Straży Granicznej zasygnalizowali, że zwiększone opady śniegu łącza się również ze wzmożonym ruchem na zielonej granicy. 

Sprawozdanie z prowadzonych prac przedstawiło również Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Został przedstawiony plan udrażniania ulic, likwidacji band śnieżnych. W dniu 15.01.2019 r były one usuwane przy ul. Dobrej i ul. Pionierskiej, a w dniu 16.01.2019 w godzinach wieczornych przy ul. Jana Pawła II. Utrudnieniem w sprawnym odśnieżaniu dróg są samochody parkujące przy ulicach. Niemożliwym jest manewrowanie pługiem pomiędzy nimi.

Prezes MPGK poinformował, że na stanie jednostki znajduje się 6 pojazdów odśnieżająco-posypujących, w tym 2 mniejsze do traktów pieszych. Problemem jest zbyt duża ilość pracy w stosunku do ilości osób zatrudnionych w MPK. Prezes zapewnia, że działania są i będą podejmowane regularnie w miarę możliwości osób pracujących i przy zachowaniu ich prawa do odpoczynku i regeneracji.

Ważna jest również współpraca pomiędzy MPGK, sołtysami i zarządami spółdzielni mieszkaniowych i bieżące zgłaszanie odcinków dróg gdzie pojawiają się problemy. Zgłaszając utrudnienia o drożności ciągów komunikacyjnych należy podać dokładne miejsce, najlepiej ze wskazaniem numeru budynku.

Duże utrudnia istnieją również w okolicach szkół. Szczególną uwagę służby porządkowe mają zwrócić na wyjazdy przy: SP nr 1, Przedszkolu nr 1, Żłobku i SP nr 2, gdzie zalegający śnieg nie tylko utrudnia ruch, ale zatrzymujące się przy ul. Dobrej samochody zagrażają bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Planowane jest czasowe wprowadzenie zakazu zatrzymywania się i postoju w tym miejscu.

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych zapewnia, że wszystkim osobom bezdomnym oraz osobom, które zgłosiły się do MGOPS została zaproponowana pomoc. Jak co roku miesiące zimowe łączą się ze zwiększoną ilością zapomóg na zakup opału. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o informowanie o każdym przypadku osób bezdomnych lub osób wymagających pomocy.

O posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ustrzykach Dolnych oraz utrudnieniach w przejezdności dróg została poinformowana Wojewoda Podkarpacki, Ewa Leniart.  Zachęcamy również do zgłaszania zagrożeń i utrudnień poprzez stronę www.naprawmy.ustrzyki-dolne.pl.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydaje na bieżąco ostrzeżenia meteorologiczne dla terenu Gminy Ustrzyki Dolne dotyczące niebezpiecznych warunków atmosferycznych pod adresem: www.rzeszow.uw.gov.pl/wczk/ostrzezenia/