Nowa sportowa arena w Ustrzykach Dolnych. Przygotowania do inwestycji „Bikepark Laworta” trwają!

Sport jest w Gminie Ustrzyki Dolne bardzo ważną dziedziną. Stawiając na promowanie zdrowego trybu życia z radością informujemy, że przed nami realizacja następnej flagowej inwestycji. Na stoku góry Laworta powstaną nowe trasy rowerowe.

Na chwilę obecną mamy już skompletowaną koncepcję całego przedsięwzięcia, na podstawie której zostanie zrealizowany projekt „Bikepark Laworta”, a także dokumentację techniczna na pierwszy etap prac. Sieć tras do użytku przez rowerzystów będzie opierała się na ukształtowaniu terenu ziemnego, a także drewnianych elementach. Koszt pierwszej części zadania „Panorama Ustrzyki Dolne” jest szacowany na 1 105 892,74 zł netto. Nasze starania są skierowane na pozyskanie jak największej części tej kwoty ze środków zewnętrznych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie realizowanie projektu etapami, ze środków własnych. Jestem przekonany, że to odpowiednia inwestycja, która znacznie przyczyni się do rozwoju kultury fizycznej w naszym regionie.

Mam też nadzieję, że treningi na nowej sportowej arenie wykreują kolejnych wybitnych sportowców, których w naszym gronie nie brakuje. Chcę w tym miejscu wspomnieć o Brunie Słomińskim, sportowym talencie reprezentującym Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych jako zawodnik trialu rowerowego. Młody sportowiec, który otrzymał wyróżnienie w gminnej akcji „Jesteśmy z Ciebie dumni” dzielnie reprezentuje nasze okolice. Bikepark może się zatem stać idealną trampoliną do kolejnych sukcesów i być inwestycją, która przyniesie korzyści nie tylko materialne.

Warto zaznaczyć, że trasy rowerowe będą przeznaczone zarówno do użytku rekreacyjnego, jak i dla doświadczonych, profesjonalnych rowerzystów. Na użytkowników czeka aż dziewięć tras o spadku sięgającym 10 procent, przewyższeniu do prawie 247 metrów oraz długości do prawie 7300 metrów. Dzięki temu będą one mogły być areną rozgrywania prestiżowych zawodów sportowych.

Na trasie pojawi się odpowiednie oznakowanie poszczególnych poziomów trudności oraz wyspecjalizowane przeszkody. Nie zabraknie oczywiście również tras podjazdowych. Cały teren zostanie odpowiednio zabezpieczony, aby z Kamiennej Laworty mogli korzystać rowerzyści, ale również turyści piesi, a w sezonie zimowym narciarze. Tym samym „Bikepark Laworta” w połączeniu z usytuowanym w pobliżu wyciągiem narciarskim, a także znajdującą się w fazie projektowania wieżą widokową na Holicy, będą idealnym wzbogaceniem oferty sezonowej i z pewnością jeszcze bardziej powiększą turystyczny potencjał naszego regionu.

Zdjęcia z archiwum zawodnika MTB Łukasza Podżorskiego.