Unijny program „Łącząc Europę” nie dla Krościenka!

Polska złożyła wniosek o dofinansowanie z unijnego programu „Łącząc Europę” dwóch dużych projektów, które byłyby realizowane po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy. Mają one poprawić połączenia drogowe i kolejowe oraz przejścia graniczne między Polską a Ukrainą.

Jak dowiadujemy się z prasy inwestycje nie dotyczą przejścia granicznego w Krościenku i okolic. To, że przejście graniczne w Krościenku i jego okolica wymaga inwestycji wiedzieliśmy od zawsze, a wojna u naszych sąsiadów tylko to potwierdziła. W momencie kiedy uruchomiono odprawę pieszych na przejściu granicznym jako gmina Ustrzyki Dolne zorganizowaliśmy wspólnie z NGO'sami, przedsiębiorcami i mieszkańcami punkt obsługi podróżnych. Gdybyśmy tego nie zrobili obywatele Ukrainy po opuszczeniu terenu przejścia granicznego pozostaliby na drodze krajowej nr 84, gdzie do najbliższego przystanku autobusowego mieliby ponad 3 kilometry, a do najbliższego ośrodka miejskiego ponad 10 kilometrów. Dodatkowo droga ta jest drogą w większości jednopasmową z wąskim poboczem i bez chodnika.
 

To, że przejście graniczne w naszej gminie oraz infrastruktura drogi krajowej została pominięta przez rządzących jest nie do zaakceptowania. Chodnik przy drodze krajowej nr 84 od Ustrzyk Dolnych do Krościenka był już przez rządzących obiecywany wiele lat. Nawet więcej, odcinek w Krościenku był zaplanowany do budowy na lata 2021-22. Od lat wykonuje się tylko częściowe remonty drogi, a droga i chodniki na terenie miasta wymagają przebudowy.
 

Widząc brak zaangażowania ze strony administracji rządowej w poprawę infrastruktury dookoła przejścia granicznego rozpocząłem działania, aby przejąć od Skarbu Państwa teren, gdzie znajdował się punkt obsługi podróżnych. Na razie otrzymałem pisma odmowne (w związku z brakiem kompetencji do załatwienia tej sprawy) od Wojewody Podkarpackiego oraz Starosty Bieszczadzkiego oraz propozycję przejęcia tej działki od Nadleśnictwa ale w zamian za przekazanie innej. Liczyłem, że ta działka zostanie nieodpłatnie przekazana gminie, bo w końcu zadanie utrzymania przejść granicznych oraz infrastruktury dokoła niego należy do administracji rządowej. Po nieodpłatnym przekazaniu wspólnie z Wami - mieszkańcami, wolontariuszami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami- krok po kroku zbudowalibyśmy to miejsce na nowo.

Wspólnie nie raz pokazywaliśmy, że potrafimy wiele i również temu zadaniu dalibyśmy radę. Sami jednak nie zbudujemy chodnika w Krościenku, Brzegach Dolnych i nie wykonamy remontu chodnika przez Ustrzyki Dolne. Dlatego apeluję do rządzących o zabezpieczenie środków i jak najszybsze rozpoczęcie przebudowy drogi krajowej nr 84 od Ustrzyk Dolnych do Krościenka, a w szczególności budowy chodnika w miejscowościach Krościenko i Brzegi Dolne, budowy nowych zatok autobusowych oraz miejsc postoju samochodów oczekujących przed przejściem granicznym.