Czy powraca cenzura wystąpień publicznych?
W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych radni przyjęli stanowisko w sprawie lekcji religii w szkołach.
W trakcie XVIII Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych radni przyjęli stanowisko "w sprawie prośby burmistrza Ustrzyk Dolnych o wyrażenie zgody na zmniejszenie zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Ustrzyki Dolne" (pisownia oryginalna). Inicjatorem i przedstawiającym stanowisko był Pan Czesław Urban, radny wybrany z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.
W stanowisku można przeczytać m.in. iż temat lekcji religii nie był przedmiotem dyskusji w Radzie Miejskiej i jej komisjach. Rada Miejska nie podziela stanowiska zaprezentowanego przez Burmistrza Ustrzyk Dolnych. Jednocześnie w stanowisku radni zwrócili się z wnioskiem do Burmistrza, aby "ważne publiczne wystąpienia konsultował z organem uchwałodawczym [...] (Rada Miejska- przyp. BR)". Stanowisko poparło 9 radnych, przy 3 głosach wstrzymujących. Cała treść stanowiska do pobrania poniżej.
Zgodnie z przepisami prawa burmistrz jest organem wykonawczym w gminie. Kieruje on bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz (art. 31 ustawy o samorządzie gminnym). Podstawą funkcjonowania placówki oświatowej jest arkusz organizacyjny sporządzany przez dyrektora szkoły. To z niego wynika jakie przedmioty i w jakiej ilości godzin mają przyznane poszczególni nauczyciele. Arkusz organizacji szkoły i przedszkola zatwierdza organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny (art. 110 ust. 3 prawa oświatowego). W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadania i kompetencje organu prowadzącego, określone w art. 110 wykonuje odpowiednio burmistrz (art. 29 ust. 1 pkt 3 prawa oświatowego). Zatem odpowiedzialność za funkcjonowanie oświaty w gminie od strony organizacyjnej spoczywa na burmistrzu i to on musi podejmować w tym zakresie decyzje.
Należy zatem stwierdzić, iż Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych bez podstawy prawnej zobowiązała Burmistrza Ustrzyk Dolnych do konsultacji z Radą wystąpień publicznych, przynajmniej w zakresie oświaty. Należy jednak zadać sobie pytanie czy podejmowanie takich stanowisk nie jest próbą ograniczania przez Radę prawa do pełnego sprawowania mandatu organu wykonawczego (jakim jest burmistrz) poprzez swoistą "cenzurę" innych ważnych wystąpień publicznych?