Gmina Ustrzyki Dolne stawia na samowystarczalność energetyczną i ekologię

Rozpoczął się pierwszy etap z zakrojonego na szeroką skalę projektu budowy kilkudziesięciu połączonych instalacji fotowoltaicznych, zlokalizowanych na terenie Gminy Ustrzyki Dolne. To kolejny krok w stronę ekologicznego i ekonomicznego podejścia do kwestii gminnych wydatków na energię elektryczną.

Inwestycję o docelowej mocy ponad 3 MW realizuje konsorcjum spółek Grupy Energynat, specjalizujące się w projektach z zakresu transformacji energetycznej firm i samorządów w oparciu o instalacje OZE i obrót energią w modelu wirtualnej elektrowni.

W pierwszym etapie, na dachach aż 13 obiektów użyteczności publicznej gminy powstały instalacje o łącznej mocy 600 kW. Te, w kolejnych miesiącach będą stopniowo rozbudowywane o kolejne 2,5 MW. Pod zabudowę wykorzystujemy dachy oraz grunty budynków gminnych i spółek komunalnych.

Dzięki realizacji projektu budowy instalacji fotowoltaicznej będziemy już tylko o krok od bycia gminą samowystarczalną energetycznie. W obliczu rosnących cen energii jest to rozwiązanie, które dla gminnego budżetu wygeneruje spore oszczędności. Te będziemy chcieli inwestować w kolejne innowacyjne projekty z obszaru OZE, które obok korzyści finansowych niosą też ogrom korzyści ekologicznych, tak ważnych dla naszych mieszkańców. Chcemy i będziemy gminą samowystarczalną i bardzo ekologiczną - z czystym powietrzem i lepszymi warunkami dla rozwoju lokalnej turystyki, uprawiania sportu, czy po prostu mieszkania w naszej pięknej, zielonej gminie.

Jakie korzyści przyniesie wprowadzenie tych rozwiązań? Przy obecnych cenach prądu szacunkowe oszczędności netto w okresie 20 lat wyniosą nawet 80 mln złotych. Należy mieć jednak na uwadze, że wraz ze wzrostem cen za energię elektryczną w przyszłości, oszczędności mogą być jeszcze wyższe. Co ważne, instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z redukcją emisji CO2 o 2598 ton, co stanowi ekwiwalent aż 3520 posadzonych drzew.

Do inwestycji w eko-elektrownie na prąd ze słońca, która dziś oznacza mądre oszczędzanie i uniezależnienie się od rosnących cen prądu i gazu, burmistrz Ustrzyk Dolnych zachęca również mieszkańców gminy i lokalnych przedsiębiorców. Ustrzyczanie, decydujący się na instalację fotowoltaiczną będą mogli liczyć na specjalne programy wsparcia zaproponowane przez Grupę Energynat - odpowiedzialną za transformację energetyczną Ustrzyk Dolnych.