Nowe mieszkania dla mieszkańców Ustrzyk Dolnych
Ustrzyki Dolne oraz cztery inne miasta podkarpackie utworzą spółkę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Południe. Dzięki niej pierwsi mieszkańcy naszej gminy, którzy posiadają stałe zatrudnienie będą mogli wynająć mieszkania z opcją dojścia do własności bez udziału banków korporacyjnych. Aby wesprzeć ten cel złożyliśmy wniosek dofinansowujący przyszłe mieszkania na 3 miliony złotych.
12 marca w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wicepremiera i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina, Wiceminister Anny Korneckiej, Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druzińskiego oraz Wiceprezesa KZN Michała Sroki. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele pięciu miast i gmin z południowo-wschodniej części Podkarpacia: Przemyśla, Mielca, Sanoka, Medyki i Ustrzyk Dolnych.
W trakcie konferencji Premier Jarosław Gowin wspólnie z samorządowcami przedstawili koncepcję utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Południe. To rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, ale nie stać ich na kredyt w banku komercyjnym. Co ważne, projekt skierowany jest do osób, które posiadają zdolność czynszową, czyli pracują w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony.
Każde miasto, bądź gmina, które dołącza do Inicjatywy musi spełnić szereg warunków, w tym przekazać działkę pod budowę nowych mieszkań. W Gminie Ustrzyki Dolne takim miejscem będą tereny w pobliżu ulicy Gombrowicza i ulicy Stokowej. To tam zostanie wybudowanych 7 budynków, gdzie łączna liczba mieszkań wyniesie 148.
Całość budowy ma zakończyć się w 2026 roku, jednak pierwsze mieszkania mogą być oddawane już znacznie wcześniej. Jeśli wszelkie potrzebne do utworzenia tej inwestycji procedury będą odbywać się zgodnie z oczekiwaniami, to nowi lokatorzy będą mogli zacząć wprowadzać się do mieszkań z SIN już w 2023 roku. Co ważne, mieszkania będą budowane dzięki dofinansowaniom rządowym, to z kolei oznacza, że będą dużo tańsze, niż te sprzedawane na rynku deweloperskim. Proponowane dopłaty do lokali mają wynosić nawet do 60%.
Dołączenie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej to duży krok w kierunku mieszkańców oczekujących na mieszkania komunalne. Wiemy, jak trudno spełnić wszystkie warunki aby otrzymać kredyt na mieszkanie, do tego ilość mieszkań w stanie deweloperskim w naszej gminie jest wciąż za mała do potrzeb mieszkańców. Wybudowanie tych mieszkań sprawi, że spadnie zapotrzebowania na mieszkania komunalne dla mieszkańców Gminy Ustrzyki Dolne, a młodzi ludzie posiadający stałe zatrudnienie i marzący o własnym M będą mogli zrealizować swoje cele.
Co warto podkreślić, mieszkania budowane w ramach SIM nie będą to kolejnymi mieszkaniami socjalnymi. Najemca, który później stanie się właścicielem mieszkania ze Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej musi posiadać umowę o prace i stały dochód. Lokale mieszkalne, o których mowa nie są przeznaczone dla osób, które utrzymują się wyłącznie z zasiłków i innych form wsparcia od państwa.
Podjęliśmy już kolejne działania w kierunku budowy nowych mieszkań. Wspólnie z pracownikami Gminy Ustrzyki Dolne złożyliśmy wniosek do Krakowianowego Zasobu Nieruchomości kwotę 3 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na wkład własny do pierwszej nieruchomości, a także na przygotowanie dokumentacji pod budowę kolejnych budynków mieszkalnych.
Spotkanie przedstawicieli ministerstwa, samorządów i KZN to praktyczny skutek funkcjonowania przygotowanego w MRPiT i zatwierdzonego przez parlament Pakietu Mieszkaniowego. Dzięki niemu, samorządy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe na budowę mieszkań dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej.
Dziękuję Panu Premierowi Jarosławowi Gowinowi, Prezesowi Krajowego Zasobu Nieruchomościami Michałowi Sroce oraz Pani Radnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorocie Łukaszyk za współpracę przy tym projekcie. To bardzo ważny ruch dla wszystkich Mieszkańców Gminy Ustrzyki Dolne.