Otrzymaliśmy 110 tys. złotych na termomodernizację budynku placówek dla seniorów w Ustrzykach Dolnych

Gmina Ustrzyki Dolne pozyskała kolejne dofinansowanie. Tym razem w ramach zadania „Poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku użyteczności publicznej przy ul. 29 Listopada 22 w Ustrzykach Dolnych” otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 110 000,00 zł. Koszt całkowity tego przedsięwzięcia wyniesie 266 755,26 zł. Zakończenie prac planowane jest już na koniec października tego roku.

To ważny ruch w tej gminnej nieruchomości znajdują się dwie bardzo ważne placówki wsparcia dziennego dla starszych osób, a mianowicie Dzienny Dom Pobytu Senior+ oraz Akademia Bieszczadzkiego Seniora. Na co dzień z obiektu korzysta 60 osób. Musimy podnieść komfort ich pracy, ale jednocześnie zadbać o ekonomiczny i ekologiczny aspekt, poprzez zminimalizowanie utraty ciepła z tego budynku. Bardzo cieszę się, że udało się pozyskać środki na termomodernizację tego budynku, a przyszłościowo na zminimalizowanie kosztów ponoszonych za energię cieplną. 


W ramach prac zabezpieczających ten budynek przed utratą ciepła wymienimy między innymi 16 okien na strychu z drewnianych na nowe PVC.  Ponadto, strop piwnicy zostanie ocieplony pianką natryskową, a także ocieplimy styropianem ściany zewnętrzne całego budynku i wykonamy nową elewację. Do tej pory ponosiliśmy wysoki koszt eksploatacji budynku ze względu na wysokie zużycie, a co za idzie tym wysoki koszt energii cieplnej i wysoką emisję ze względu na niespełnioną wartość współczynnika przenikania ciepła istniejących przegród budowlanych. Dzięki nowej termomodernizacji uda się poprawić jakości powietrza, a także podnieść komfort użytkowania budynku. 


Termomodernizowany budynek powstał w 1970 r. na planie litery „L”. Składa się z czterech kondygnacji. Całkowita powierzchnia użytkowa to 585,80 m2. Przylega jedną ścianą do sąsiadującego budynku i jest konstrukcją tradycyjną, murowaną cegłą ceramiczną. Strop poddasza jest drewniany, belkowany, ocieplony wełną mineralną o grubości 18 cm. Poddasze nieużytkowe ma na ten moment okna drewniane. Pozostałe okna oraz drzwi w budynku wykonane są z PVC. 


Dotacja w ramach zadania „Poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku użyteczności publicznej przy ul. 29 Listopada 22 w Ustrzykach Dolnych” pozyskana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z zakresu poprawy jakości powietrza dla jednostek sektora finansów publicznych i innych jednostek z wyłączeniem przedsiębiorstw.