Pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego już za nami!

W sobotę 23 października rozpoczął się semestr zimowy Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” po raz kolejny przywitała małych studentów na wykładzie zaczynającym cykl spotkań popularnonaukowych dla dzieci w wieku 7- 12 lat.

Na rozpoczęcie każdy uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Zestawy te mające na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracają uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Szybciej niż w okamgnieniu” uczestnicy zobaczyli jak wiele niezwykłych rzeczy dzieje się w czasie krótszym niż może to zarejestrować ludzkie oko. Przyjrzeli się skaczącej piłce, pszczole lądującej na kwiecie czy żabie, która usiłuje złapać pożywienie. Sytuacje te, znane z życia codziennego wydawać się mogą proste i szybkie, jednak, kiedy za pomocą specjalnych urządzeń zostaną „wydłużone” w czasie, okazują się skomplikowane i całkowicie inne niż widzi nasze oko. Studenci przekonali się, że rezultaty pracy uzyskane przy pomocy szybkiej kamery są efektowne i bardzo precyzyjne, jednak sam warsztat takiego filmowca bywa często żmudny i długi. W obecnym semestrze zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 4 warsztaty realizowane w małych grupach, aby za każdym razem zadbać o wymogi sanitarne.

Partnerem Strategicznym Filii DUT w Ustrzykach Dolnych jest Gmina Ustrzyki Dolne, a Partnerami Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzycki Dom Kultury.

Pierwszy wykład Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w ubiegłą sobotę odbył się również dla Filii DUT w Jaśle i Dębicy. Tam studenci spotkali się na wykładzie zdalnym prowadzonym na platformie Microsoft Teams. Tematem spotkania online byli Wikingowie – kupcy wojownicy i odkrywcy. To temat wielu ekranizacji filmowych, gier komputerowych, komiksów i utworów muzycznych, dlatego też jest tak lubiany przez dzieci i młodzież. Wizerunek, który funkcjonuje w naszej świadomości to obraz rosłych, brodatych, długowłosych barbarzyńców z olbrzymimi toporami, noszących hełmy z rogami. Poprzez wiele lat prac naukowców okazało się, że przedstawienia te dalekie są od prawdy. Wikingowie prócz najazdów znani byli z doskonałego rzemiosła szczególnie w dziedzinie metalurgii i zdolności handlowych. Dzieci na wykładzie zawierającym prezentację rekonstrukcji przedmiotów z epoki wikińskiej, dowiedzieli się także jakie były źródła ich sukcesów i porażek oraz mogły odpowiedzieć sobie na pytanie czemu mimo mijających epok postacie te ciągle budzą naszą fascynację i ciekawość. Mimo, że dla Filii DUT w Jaśle i Dębicy były to zajęcia online, uczestnicy mogli zadawać pytania prowadzącemu oraz wchodzić z nim w bezpośrednią interakcję. Spowodowało to dużą aktywność uczestników, którzy zasypali prowadzącego ogromem dodatkowych pytań.

Już niebawem w Filiach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszą również długo wyczekiwane warsztaty w formie stacjonarnej, będące dopełnieniem cyklu spotkań w ramach semestru zimowego DUT.

Filię DUT w Jaśle wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl.Filię DUT w Dębicy wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A.