Rekrutacja DUT Ustrzyki Dolne – startujemy!

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.

Na zajęcia w Ustrzykach Dolnych mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat uczęszczający do szkoły na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Ustrzyki Dolne, a odbywają się przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzyckim Domem Kultury.

W semestrze zimowym prowadzone będą wykłady oraz warsztaty w formie stacjonarnej. W minionym semestrze filia DUT w Ustrzykach Dolnych po roku przerwy wznowiła swoją działalność organizując wykłady oraz warsztaty dla studentów DUT, a także Naukowe Niedziele dla wszystkich chętnych osób. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem uczestników. Wykłady odbywały się w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1. Również w tym semestrze przewidziana jest podobna forma zajęć. Semestr zimowy dla każdego uczestnika przewiduje cykl 4 różnych wykładów oraz 4 warsztatów.  

Uczestnicy godzinnych wykładów dowiedzą się między innymi jak wygląda warsztat "filmowca szybkostrzelnego", co łączy fizykę z muzyką i od czego zależy wysokość dźwięków. Poruszone zostaną również tematy biologiczne i biotechnologiczne mające zastosowanie w kryminalistyce i sądownictwie. Dzięki temu dzieci będą mogły odpowiedzieć sobie na pytanie: czy biolog może zostać detektywem? Analizować będą również wyniki badań krwi, zastanawiając się nad tym co tak naprawdę znaczą dziwne trzyliterowe skróty, które widnieją na wynikach naszych badań. 

Z kolei na warsztatach studenci dowiedzą się jakie kolorowe sekrety skrywają żarówki, świetlówki, diody i halogeny w naszych domach. Uczniowie poszukają kolorów ukrytych wokół nas próbując zobaczyć nawet te barwy, które nie istnieją. Warsztaty będą obejmować również tematy związane z biologią. Dzieci będą miały okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej - każdy uczestnik opuści zajęcia z własną próbką DNA! Na zajęciach dzieci poznają również jakie dzikie zwierzęta goszczą w domowych ogrodach i które z nich warto tam zaprosić. Nie zabraknie też warsztatów z kreatywnego podejścia do problemów, czyli metody zwanej „design thinking”. 

Wszyscy zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć dostępnych także dla innych zainteresowanych: Naukowych Niedzieli czy warsztatów online przypadających na Dzień Nauki Polskiej.

Dla DUT w Ustrzykach Dolnych dostępnych będzie jedynie 60 miejsc. Zgłoszeń należy dokonać poprzez zapisanie się na wybraną grupę warsztatową. Wszystkie osoby, które zapiszą się na warsztaty będą automatycznie zapisane na wykłady. Nie będzie prowadzonej osobnej rekrutacja na wykłady DUT. Przy zapisach obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT - Wystarczy założyć konto, uzupełnić dane dziecka i rodzica/opiekuna, a następnie zarejestrować dziecko do filii Ustrzyki Dolne poprzez wybranie odpowiedniej grupy w zakładce „Rejestracja na warsztaty” (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT w ubiegłych latach). Rejestracja będzie aktywna od 20 września od godz. 10.00 do 27 września 2021 (włącznie). 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Wykłady odbywać się będą w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Osobom biorącym udział w zajęciach DUT organizatorzy zapewniają niezbędne materiały podczas zajęć, indeks oraz tegoroczną nowość „Pudełko Naukowca” – zestaw 3 doświadczeń do samodzielnego wykonania w domu.  

Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora (https://dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/).  

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.  Zapisy prowadzone są również w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Jaśle i Dębicy.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Prowadzone są przez naukowców, wykładowców oraz popularyzatorów nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. 

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03.  Zapraszamy również na www.facebook.com/DolinaWiedzy