Samorządowa Szkoła Muzyczna w Ustrzykach Dolnych rozbrzmiała podczas inauguracji

- Rok 2021 jest ważnym rokiem w rozwoju dzieci i młodzieży w Gminie Ustrzyki Dolne – podsumowuje inauguracje roku szkolnego w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ustrzykach Dolnych Burmistrz Bartosz Romowicz – po 3 latach starań, po kilkunastu miesiącach przygotowań, dostosowywania budynku pod szkołę muzyczną, doboru najlepszej kadry nauczycielskiej w końcu nam się udało. Wrzesień 2021 roku przejdzie do historii jako rozpoczęcie nowej muzycznej ery w Ustrzykach Dolnych.

2 września 2021 roku odbyła się uroczysta inauguracja działalności Samorządowej Szkoły Muzycznej w Ustrzykach Dolnych. W części oficjalnej młodych muzyków powitał m.in. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz oraz pełniący obowiązki dyrektora szkoły Jacek Nycz. Część artystyczna była niezwykle atrakcyjna dla uczniów, ponieważ oprócz występu gitarowej Grupy Ryśka, a więc młodych ustrzyckich artystów na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury rozbrzmiali nauczyciele nowopowstałej szkoły. 

Uczniowie w ustrzyckiej szkole muzycznej będą uczyć się gry na 9 instrumentach. Swój talent będą szkolić na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, oboju, klarnecie, saksofonie, akordeonie, gitarze i fortepianie. Każdy z uczniów przejdzie gruntowne przygotowanie z zakresu teorii muzyki, rytmiki, a także posiądzie bądź udoskonali umiejętność czytania nut.

Podczas kilku lat nauki w ustrzyckiej SSM uczniowie poznają tajniki gry na wybranych przez siebie instrumentach – Szczerze przyznam, że nie mogę się doczekać pierwszych koncertów – mówi Burmistrz Bartosz Romowicz – przez wiele lat muzycy z Ustrzyk Dolnych uczyli się na własną rękę na prywatnych lekcjach. Tworzyliśmy grupy muzyczne przy Ustrzyckim Dom Kultury, aby zapewnić choć namiastkę profesjonalnej nauki w tym zakresie, aż w końcu po wielu latach starań i zabiegania w różnych miejscach i instytucjach stworzyliśmy Samorządową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Ustrzykach Dolnych. To sukces, który nie udał się dotychczas nikomu. 

W marcu 2021 roku Gmina Ustrzyki Dolne pozyskała 325 tysięcy złotych z Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na modernizację budynku dawnego Gimnazjum nr 1, w której została utworzona Samorządowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Ustrzykach Dolnych. Środki pozyskane na ten cel pochodziły z Funduszu Promocji Kultury w ramach naboru do Programów z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na rok 2021 - Infrastruktura szkolnictwa artystycznego 2021. Zadanie realizowane będzie pod nazwą Bieszczadzka Kuźnia Talentów - remont i wyposażenie Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ustrzykach Dolnych. Przez długie miesiące trwał również dobór muzyków, którzy zapewnią odpowiedni, profesjonalny poziom nauki w SSM.

Kadrę nauczycielską Samorządowej Szkoły Muzycznej w Ustrzykach Dolnych tworzą pełniący obowiązki dyrektora szkoły Jacek Nycz, który jednocześnie uczy gry na altówce. Są to również skrzypaczka Dominika Witek, wiolonczelistka Eliza Lechwar - Nowak, gitarzysta Marcin Kamiński, grający na oboju Bolesław Słowik, klarnecistka Klaudia Burzyńska, saksofonista Jarosław Sereda. Ponad to w ustrzyckiej szkole muzycznej gry na fortepianie uczą dwie nauczycielki Atsuko Ogawa i Anita Winiarska, która dodatkowo jest akompaniamatorką. Za teorię muzyki, rytmikę oraz audycje muzyczne w SSM Ustrzyki Dolne odpowiada Malwina Zych – Oklejewicz.

- Pasja i zaangażowanie jaką wkładają nauczyciele w tworzenie Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ustrzykach Dolnych jest godna podziwu – mówi Burmistrz Bartosz Romowicz – to dobrze wróży rozwojowi dzieci i młodzieży kształcącej się u nas muzycznie. To dobry prognostyk rozwoju talentu wśród najmłodszych mieszańców Ustrzyk Dolnych i nie tylko. Zresztą, zarówno w nauce rozwijającej talenty, jak w każdej nauce niezwykle ważnym elementem edukacji są właśnie nauczyciele, którzy mogą stać się wielkim przyczynkiem do rozwoju.

Szkoła muzyczna to nie tylko szansa na rozwinięcie zdolności muzycznych, to również wielogodzinne ćwiczenia, wyrzeczenia i doskonalenie nabywanych umiejętności. Równie istotne jak nauka gry na instrumencie, jest kształcenie słuchu. Szkoła muzyczna wzmacnia wytrwałość w dążeniu do celu i świadomość, że czasem osiągnięcie wymarzonego efektu trwa bardzo długo. Dzieci uczą się tam również pracy zespołowej między innymi w tworzonych tam orkiestrach i zespołach kameralnych. W trakcie systemu nauczania uczniowie wykształcają w sobie zdolność organizacji czasu pracy poprzez regularne, codzienne ćwiczenia gry, odpowiedzialność, umiejętność wystąpień publicznych, kreatywność, pewność siebie i wiara we własne zdanie.

Ustrzycka szkoła muzyczna działa w tak zwanym systemie popołudniowym, a więc dziecko po swoich lekcjach w swojej szkole podstawowej gdzie zdobywa wykształcenie ogólnie uczęszcza popołudniami do szkoły muzycznej ucząc się w tym zakresie.  Nauka odbywa się w dwóch cyklach nauczania, a więc w cyklu czteroletnim, przewidzianym dla dzieci i nastolatków, którzy chcieliby rozpocząć kształcenie muzyczne w wieku od 8 do 16 roku życia, oraz w cyklu sześcioletnim dla nieco młodszych wiekowo uczniów, a więc dla dzieci w wieku 6-7 lat, nie później jednak niż przed ukończeniem 10 roku życia.

W Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ustrzykach Dolnych funkcjonuje również biblioteka szkolna oraz fonoteka. Dzięki nim uczniowie mogą samodzielnie rozszerzać wiedzę muzyczną, a także jest to wsparcie realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych w pracy nauczycieli. W bibliotece znajdują się nuty, książki, materiały dydaktyczno - metodyczne oraz nagrania fonograficzne i video. Dodatkowo w ustrzyckim SSM prowadzona jest wypożyczalnia sprzętu muzycznego.