Skate Park w Ustrzykach Dolnych już w 2019 roku

W przyszłym roku Ustrzyki Dolne doczekają się nowej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. W Parku pod Dębami powstanie skatepark. Jego koszt wynosi 200 tysięcy złotych, tyle samo ile uzyskano dofinansowania. Projekt na jego budowę przygotowało Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury.

W 2019 roku za torem rowerowym pumptruck w Ustrzykach Dolnych powstanie skatepark. - Wniosek złożyło Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury działające przy Ustrzyckim Domu Kultury do Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady”. Dofinansowanie jakie uzyskali wynosi 200 tys. zł., co oznacza, że całość tego zadania pokryją środki zewnętrzne. – To dobra wiadomość, że skatepark uda się zbudować bez wkładu własnego. To ciekawa inwestycja i również ciekawa propozycja zaktywizowania mieszkańców i turystów – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Skatepark to specjalny tor przeznaczony do jazdy m.in. na deskorolce, hulajnodze, BMX czy wyczynowej jeździe na rolkach. Ustrzycki skatepark będzie wyposażony w  bank ramp czyli stół z podjazdami, który jest sercem każdego skateparku. Powstanie również funbox, na którym będą różnego rodzaju spady, poręcze, wybicia, grindboxy czy schody. W skateparku będzie też quarter pipe, służący do rozpędzania się na środkowe przeszkody. Po za tym wybudowana będzie poręcz prosta i ławka, które służą do zabawy i nauki nowych trików. Dodatkowo w ramach projektu zostaną wykonane nowe ścieżki spacerowe prowadzące od istniejącej drogi w Parku pod Dębami.

Miejsca takie jak skateparki są współcześnie coraz ważniejsze w przestrzeniach miejskich. Ich budowa stwarza przestrzeń do aktywności ruchowej, odciąga młodzież od komputerów i smartfonów, często rozwija pasje, które mogą przekształcić się na tyle, że zachęcą młodych ludzi, do udziału w zawodach sportowych. Skatepark może stać się miejscem gdzie młodzież się integruje, tworząc nowe relacje.

Wśród zalet budowania skateparków wymienia się także odciąganie młodzieży od przesiadywania na ławkach, spożywania alkoholu czy innych używek. Na stronach miast, w których powstały już skateparki możemy przeczytać, że przyniosło to również wymierną korzyć w postaci zmniejszenia skali niszczenia miejskich chodników, ławek, schodów. Zmniejszyła się również ilość wypadków, potrąceń rolkarzy przez samochody, ponieważ jeżdżą oni teraz w wyznaczonym miejscu, nie stwarzając zagrożenia na drodze. Korzystanie ze skateparku będzie określone regulaminem. Każdy korzystający z niego ma obowiązek się nim zapoznać, przestrzegając zasad i reguł bezpieczeństwa.

Skatepark może stać się również sposobem promocji miasta, przez organizowanie zawodów, pokazów rolkarzy czy deskorolkarzy. Takie aktywności również są atrakcją dla turystów aktywnie spędzających czas w naszym mieście, gminie i nie tylko.