W Ustrzykach Dolnych powstanie tężnia solankowa!

Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych. Nasza inhalatornia oparami solanki powstanie w Parku pod Dębami i będzie już dostępna z końcem tego roku. Co ważne, projekt powstanie całkowicie z pozyskanych środków z zewnątrz, bez wkładu własnego partnerów projektu, a dofinansowanie pokryje 100% zaplanowanych działań w projekcie.

167 144 zł to kwota, jaką Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Źródła Karpat” otrzymało na budowę tężni solankowej w naszym mieście. Działania będą realizowane również przy współpracy z Gminą Ustrzyki Dolne, Urzędem Miejskim w Ustrzykach Dolnych, Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji oraz Klubem Sportowym OSiR Ustrzyki Dolne.

Jak będzie wyglądać tężnia solankowa w Parku pod Dębami w Ustrzykach Dolnych? Ma ją tworzyć bryła o małych rozmiarach, otoczoną 4 ławkami. Konstrukcja drewniana tężni powstanie z tarniny śliwy o wymiarach 3,50 m wysokości, 1,50 m szerokości i 6 m długości. Ułożona będzie w poziomie pod kątem, wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej, po której spływać będzie w obiegu zamkniętym solanka. W górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy, centralnie na środku, wzdłuż całej długości tężni będzie zamontowane koryto główne.

Budowa tężni solankowej w Gminie Ustrzyki Dolne uatrakcyjni jeszcze bardziej nasz mikroregion. Powstanie u nas wyjątkowy, markowy produkt, który w swym założeniu ma przyciągać nowe grupy odbiorców, ale także wpłynie korzystnie na zdrowie naszych mieszkańców i odpoczywających u nas turystów. Dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów i wpisując się w kulturowy obszar Lokalnej Strategii Rozwoju możemy w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby rynku.

Tężnia solankowa ma działanie lecznicze poprzez inhalacje. Wpływa również korzystnie na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solankowej wodzie wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki takie jak jod, brom, wapń oraz magnez, które będziemy mogli wchłaniać w ustrzyckiej tężni.

Dzięki konsekwentnym działaniom udało nam się odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób mówiło o uzdrowiskowej sile naszej gminy. Wsłuchując się w ich głosy wywalczyliśmy środki na utworzenie tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych. Jestem przekonany, że przyciągnie to dużą grupę nowych turystów, otworzy możliwości dla ekoturystyki i turystyki zdrowotnej, a także spowoduje powstanie nowej oferty w tym kierunku. Wierzę, że ustrzycka inhalatornia stanie się hitem nie tylko wśród turystów, ale i mieszkańców.

Środki pozyskane na projekt Budowa tężni solankowej w miejscowości Ustrzyki Dolne pochodzą z Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.