Wizyta studyjna w gm. Potęgowo

W ubiegłym tygodniu odbyłem wizytę studyjną w naszej gminie partnerskiej Potęgowo w województwie pomorskim. W trakcie wizyty wspólnie z wójtem Dawidem Litwinem m.in. zapoznałem się z gminą oraz jej walorami i możliwościami rozwoju.

Wśród najważniejszych punktów wizyty była Elektrownia Biogazowa, która zapewnia ekologiczne ciepło dla wielu gospodarstw domowych jednorodzinnych oraz bloków wielorodzinnych w Potęgowie. Gmina Potęgowo w ubiegłym roku zakończyła inwestycję sfinansowaną z większej części ze środków europejskich i zlikwidowała starą ciepłownię węglową na rzecz ciepła ekologicznego. Zapoznanie się z tą inwestycją było o tyle ważne, że jako gmina Ustrzyki Dolne również jesteśmy w miejscu, w którym musimy podjąć decyzje w jakim kierunku powinien zmierzać nas system ciepłowniczy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami- po przerwie spowodowanej Covid-19- w najbliższym czasie złożę radnym wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie szeroko pojętej gospodarki komunalnej w naszej gminie.

W trakcie wizyty rozmawialiśmy również z wójtem D. Litwinem oraz jego zespołem o planach dalszej współpracy naszych samorządów. Najbliższym wspólnym przedsięwzięciem- o ile pozwoli na to sytuacja z Covid-19- będzie wymiana dzieci i młodzieży na feriach zimowych w 2021 roku. Przypomnę, że początkiem tego roku wyróżniająca się młodzież z ustrzyckich szkół uczestniczyła w zimowisku w Kańczudze (powiat przeworski), zaś my gościliśmy u nas młodzież z Kańczugi.